znak dubec

 

Městská část Praha - Dubeč se nachází na východní hranici Prahy, severně od Uhříněvsi a jižně od Dolních Počernic. Rozkládá se na návrší Rohožník a prochází jí Říčanský potok.

Patří mezi nejstarší osídlení v této lokalitě, první historická zmínka pochází z roku 1088, kdy zde byla dřevařská osada, založená již někdy v době římské. V roce 1502 byla obec povýšena na městečko, v roce 1623 byla připojena k lichtensteinskému panství Uhříněves a součástí Prahy se stala v roce 1974. Od roku 1990 je Dubeč příměstskou částí Prahy, vlastní znak získala v roce 1994.

Občanská vybavenost

Obec disponuje zcela kompletní občanskou vybaveností. Naleznete zde

- Mateřskou i základní školu
- Poštu
- Fotbalové hřiště, dvě dětská hřiště
- Obchody
- Restauraci
- Lékárnu
- Dům s pečovatelskou službou
- Parky

K tomu je přímo v centru obce zdravotnické středisko, ve kterém nalzenete

- Lékaře pro dospělé
- Lékaře pro děti a dorost
- Zubní ordinaci

Nejbližší poliklinika je v sousední městské části Praha-Petrovice – pouhých 6 km a 10 minut jízdy autem.

Informace o dopravní dostupnosti naleznete zde.

K navštívení

Dubeč si i přes průběžné modernizace zachovává ducha tradiční české obce a nabízí klidné bydlení v dosahu hlavního města a přírody zároveň. Velmi zajímavá je například procházka místním malebným parkem, ve kterémse nachází netradičně malé bludiště, jezírka, amfiteátr i malá vinice. K tomu obec v jižní polovině obklopuje přírodní park Říčanka a naleznete zde také přírodní památku Rohožník – bývalý dubečský lom.

Kromě několika cyklostezek středem Dubče prochází také Národní stezka Dubeč – Uhříněves, která pokračuje k blízkému Podleskému rybníku (pravděpodobně 3. největší v Praze) až do sousední Uhříněvsi.

Mezi další zajímavá místa přímo v Dubči dále patří například:

- Rybník V Rohožníku
- Kostel sv. Petra
- Náměstí U Lípy Svobody (Lípa Svobody vysazená v roce 1928 na počest 10.výročí vzniku ČSR)
- Zřícenina tvrze Dubeč
- Veřejné terárium

Městská část Praha - Dubeč tedy stále nabízí zcela plnohodnotné bydlení s rozmanitými možnostmi vyžití. Na své si přijdou jak milovníci aktivního života, tak lidé vyhledávající klid či bydlení s tradicí.